Foça Yerel Çalışma Grubu Toplantıları Başladı

6.09.2013
Foça ÖÇK Bölgesi Yerel Çalışma Grubu, ilk toplantısını 26 Ağustos 2013 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Konferans Salonunda düzenlendi.

Toplantı kapsamında, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi tanıtımı, Yerel Çalışma Grubunun amacı, Foça ÖÇK Bölgesi Yönetim Planı ve Planın uygulanması konularında sunumlar yapılarak görüş alışverişinde bulunuldu. Onaltı katılımcının bulunduğu toplantıda, Foça ÖÇK Bölgesi Yönetim Planı kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar da değerlendirildi.

Oniki kurumdan temsilcilerin üye olduğu Yerel Çalışma Grubu, “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” çalışmaları kapsamında, geçtiğimiz aylarda Valilik Makamı Oluru ile kuruldu. Yerel Çalışma Grubu, Foça ÖÇK Bölgesi Yönetim Planının etkin uygulanması için çalışmalarını yürütecek. Bu  çalışmaların koordinasyon ve sekretarya görevini İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü yürütecek.

Yerel Çalışma Grubu'na üye olan kurumlar;
Foça Kaymakamlığı, Foça Belediyesi, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Liman Başkanlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma ve İşleme Teknolojisi Bölümü, IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi,
Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi, Sualtı Araştırmaları Derneği-Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG)'dur.