Sürdürülebilir turizm için uluslararası eğitim Akyaka'da yapıldı

29.11.2013
Akyaka’da düzenlenen “Sürdürülebilir Turizm” eğitiminde sürdürülebilir turizme yönelik kavramlar ve çalışmalar anlatıldı.

“Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim serisinin üçüncüsü ve sonuncusu olan “Deniz Koruma Alanları Sürdürülebilir Turizm Eğitimi” (DKA 201) 18-22 Kasım 2013 tarihlerinde Akyaka’da tamamlandı.
Eğitim programı, WWF Akdeniz Ofisi ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) Uluslararası Deniz Koruma Alanları Kapasite Geliştirme Programı tarafından düzenlendi.
Eğitimde sürdürülebilir turizme ilişkin kavramlar, bu alana yönelik değerleme çalışmaları, ziyaretçi etkilerinin yönetimi ve izlenmesi, etkileri minimize etmek için turizm endüstrisi ile çalışmak, turizm temelli eğitim ile destek ve sertifikasyon standartları gibi başlıklar üzerinde duruldu.
Eğitime, Türkiye’deki deniz ve kıyı koruma alanlarının temel paydaşları olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere İzmir ve Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri, üniversiteler, ticaret odaları ve çeşitli STK’lardan 24 temsilci katılarak eğitim aldı.