DKKA’nın Ayvalık’a katkısı yıllık 81 milyon TL

15.01.2014
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı 16’sı koruma altında olmak üzere 671 tür deniz canlısına yaşama, beslenme ve üreme alanı sağlıyor. Denizel değerlerin korunmasıyla elde edilen yıllık ekonomik gelir ise 81 milyon TL’yi buluyor.

Turizmden deniz börülcesine kadar farklı gelir kalemleri

16’sı koruma altında olmak üzere 671 tür deniz canlısına yaşama, beslenme ve üreme alanı sağlayan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda denizel değerler, aynı zamanda ekonomik değerlerin de korunmasını sağlıyor. Ayvalık Adaları DKKA; turizm/ rekreasyondan 72 milyon TL, balıkçılıktan 410 bin TL, atık su arıtımından 7 milyon TL, karbon tutmadan 1.2 milyon TL , erozyon kontrolünden 643 bin TL ve deniz börülcesinden 270 bin TL olmak üzere toplamda 81 milyon TL yıllık gelir üretiyor.

Deniz çayırlarının inanılmaz katkısı

Proje kapsamında korunan  alanda da bulunan, Akdeniz havzasına endemik olan ve kıyısal alanda yaşayan deniz çayırları (Posidonia oceanica), kıyı erozyonunu engelleme ve karbon tutma özellikleri ile Ayvalık’a yıllık 2 milyon TL kadar destek hizmet sağlıyor. Alandaki ada, deniz, kıyı, tatlı su, kumul ve tuzcul çayırlardan oluşan habitat tipleri canlı çeşitliliğinin de fazla olmasını sağlıyor.

Turizmin anahtarı Koruma Alanları
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'’nın biyoçeşitliliği, tarihi ve kültürel değerleri doğa meraklıları ve fotoğrafçıların alanı tercih etmesini sağlıyor. Böylece, koruma ve kullanma konusunda duyarlı kişiler Ayvalık’ı ziyaret ediyor.  Tarih, kültür ve doğal değerler sayesinde kitle turizminin yapıldığı alanlara göre farklı turizm seçenekleri sunan bölgede, amatör balıkçılık, yelken, dalış, gastronomi, kültür turizmi, doğa gözlemciliği, ve trekking gibi seçenekler de ziyaretçileri bekliyor.