Ayvalık Adaları’nın Denizel Biyolojik Çeşitliliği Belirlendi

24.02.2014
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çeşitlilik Çalışması Bilgilendirme Toplantısı, 12 Şubat 2014 tarihinde Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonunda düzenlendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Burhaniye Şefi Atasay Tanrısever’in açılış konuşması ile başlayan toplantı, Proje Saha Sorumlusu Esra Kartal’ın “Deniz ve Kıyı Koruma Alanları: Ayvalık Adaları Tabiat Parkı” sunumu ile devam etti. Ardından WWF Türkiye adına Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çeşitlilik Çalışması’nın Bilimsel Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Baki Yokeş, çalışmada elde edilen veriler ve sonuçları sundu.

Çalışma kapsamında 12 kişilik araştırma ekibinin gerçekleştirdiği arazi ve laboratuar incelemelerinde 16’sı Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre tehlike altında olan toplam 671 denizel türün Tabiat Parkı'nda yaşadığı belirlendi. Elde edilen bir diğer önemli bilgi ise Tabiat Parkı için önemli olan kırmızı mercanların, Park sınırlarının dışında bulunduğu oldu. Buna göre araştırma çalışmasından ortaya çıkan en önemli sonuç; Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırlarının revize edilmesi olarak belirlendi.

Toplantıya, Tabiat Parkı ile ilgili çalışmalar yürüten kamu kurumları, belediye, üniversite ve sivil toplum örgütlerinin temsilcisi olan 28 kişi katıldı.

Projemiz kapsamında gerçekleşen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çeşitlilik Belirleme Çalışması, WWF Türkiye’nin yürütücülüğünde yapıldı.


Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çeşitlilik Çalışması Final Raporu için tıklayınız